Organisation

Medlemsföretagen är Handelskammarens uppdragsgivare och sätter agendan för verksamheten.

På Årsmötet utser medlemsföretagen ledamöterna i Fullmäktige, det organ som fattar beslut om verksamhetens inriktning. Medlemmarna väljer då också en styrelse. Denna rapporterar till Fullmäktige och ansvarar för löpande verksamhet. Handelskammarens fullmäktigeledamöter träffas i samband med Årsmötet på våren och Höstmötet i slutet av året. Däremellan sker kommunikationen digitalt.

Björn Alvengrip

Ledamot

Björn Alvengrip

Hallands Hamnar AB

Halmstad

Stefan Andersson

Ledamot

Stefan Andersson

BrA Invest

Åstorp

Johan Andersson

Ledamot

Johan Andersson

Mellby Gård AB

Malmö

Tomas André

Ledamot

Tomas André

Aspekta

Malmö

Ann-Sofi Aru

Ledamot

Ann-Sofi Aru

Competensum Skåne Nordväst AB

Ängelholm

Mikael Aru

Ledamot

Mikael Aru

Mikael Aru Management AB

Viken

Håkan Axelsson

Ledamot

Håkan Axelsson

HAKI AB

Sibbhult

Jerry Bengtson

Ledamot

Jerry Bengtson

AB Tetra Pak

Lund

Bo Bengtsson

Ledamot

Bo Bengtsson

Sparbanken Skåne

Lund

Stephan Bengtsson

Ledamot

Stephan Bengtsson

Safeman AB

Olofström

Jan Blad

Ledamot

Jan Blad

Amokabel AB

Alstermo

Anna Blom

Ledamot

Anna Blom

Länsförsäkringar Kalmar Län

Kalmar

Martin Borgström

Ledamot

Martin Borgström

Nelson Garden AB

Tingsryd

Georg Brunstam

Ledamot

Georg Brunstam

Hexpol AB

Malmö

Monika Christensson

Ordf regionstyrelsen

Monika Christensson

IXX IT-Partner AB

Ängelholm

Nils-Erik Danielsson

Ledamot

Nils-Erik Danielsson

NE Growth AB

Malmö

Daniel de Sousa

Ledamot

Daniel de Sousa

Visma Spcs AB

Växjö

Joel Eklund

Ledamot

Joel Eklund

TePe Munhygienprodukter AB

Malmö

Peter Enckell

Ledamot

Peter Enckell

Unga Fakta AB

Karlshamn

Nils Ericsson

Ordf regionstyrelsen

Nils Ericsson

Alvesta Galvaniseringsverkstad AB

Alvesta

Håkan Eriksson

Ledamot

Håkan Eriksson

Bjäre Kraft

Båstad

Tom Erixon

Ledamot

Tom Erixon

Alfa Laval Group AB

Charlotta Falvin

Ledamot

Charlotta Falvin

Fasiro AB

Genarp

Arne Frank

Ledamot

Arne Frank

AAK AB

Malmö

Henric Fransson

Ledamot

Henric Fransson

Ballingslöv AB

Ballingslöv

Anette Grönroos

Ledamot

Anette Grönroos

BTJ Sverige AB

Lund

Lennart Hagelqvist

Ledamot

Lennart Hagelqvist

Diab Group AB

Laholm

Tomas Haglund

Ledamot

Tomas Haglund

Alde International System AB

Färlöv

Tommy Halén

Ledamot

Tommy Halén

Trelleborgs Hamn AB

Trelleborg

Ola Hammarström

Ledamot

Ola Hammarström

Xylem Water Solutions AB

Nicolas Hassbjer

Ordförande

Nicolas Hassbjer

Tequity AB

Helsingborg

Björn Hauber

Ledamot

Björn Hauber

Mercedes-Benz Sverige AB

Malmö

Anette Henriksson

Ledamot

Anette Henriksson

Sveland Djurförsäkringar Ömsesidigt

Anders Holm

Ledamot

Anders Holm

Aqilles Invest AB

Malmö

Ola Hugoson

Ledamot

Ola Hugoson

Polykemi AB

Ystad

Richard Hultin

Ledamot

Richard Hultin

Skanska AB

Malmö

Jan Höjman

Ledamot

Jan Höjman

Tailor Store Sweden AB

Helsingborg

Stefan Hörberg

Ledamot

Stefan Hörberg

HP Tronic AB

Ljungby

Lars Idermark

Ledamot

Lars Idermark

Södra Skogsägarna Ek För

Växjö

Håkan Jeppsson

Ledamot

Håkan Jeppsson

Inwido AB

Malmö

Louisa Jirsell

Ordf regionstyrelsen

Louisa Jirsell

Infab

Kristianstad

Mats Johansson

Ledamot

Mats Johansson

Orbit One AB

Ronneby

Roland Johansson

Ledamot

Roland Johansson

Börjes Logistik & Spedition AB

Nybro

Niclas Jonasson

Ledamot

Niclas Jonasson

Baxter AB

Lund

Pernilla Jonsson

Ledamot

Pernilla Jonsson

IKEA Älmhult AB

Ingrid Jönsson

Ledamot

Ingrid Jönsson

Malmö

Mari Kadowaki

Ledamot

Mari Kadowaki

Saft AB

Oskarshamn

Susanne Kallur

Ledamot

Susanne Kallur

Sparbanken Syd

Ystad

Jonas Kihlberg

Ledamot

Jonas Kihlberg

Elajo Invest AB

Sven Kristensson

Ledamot

Sven Kristensson

Nederman Holding AB

Carl-Axel Kullman

Ordf regionstyrelsen

Carl-Axel Kullman

Carl-Axel Kullman Konsult AB

Kalmar

Niklas Larsson

Ledamot

Niklas Larsson

Länsförsäkringar Göinge-Kristianstad

Thomas Larsson

Ledamot

Thomas Larsson

Scandinox AB

Halmstad

Håkan Lennartsson

Ledamot

Håkan Lennartsson

Enertech AB

Ljungby

Kerstin Lindell

Vice Ordförande

Kerstin Lindell

Bona AB

Malmö

Jenny Lindén Urnes

Ledamot

Jenny Lindén Urnes

Lindéngruppen AB

Höganäs

Anna Lindqvist

Ordf regionstyrelsen

Anna Lindqvist

AB Sven Jeppsson

Karlshamn

Charlotte Lorentz Hjorth

Ledamot

Charlotte Lorentz Hjorth

Krinova Incubator & Science Park

Kristianstad

Pamela Lundin

Ledamot

Pamela Lundin

Enercon GmbH

Malmö

Stephan Müchler

Ledamot

Stephan Müchler

Sydsvenska Industri- och Handelskammaren

Malmö

Håkan Naij

Ledamot

Håkan Naij

Stora Enso Paper AB

Per-Olof Nilsson

Ordf regionstyrelsen

Per-Olof Nilsson

GN Transport i Halmstad AB

Halmstad

Peter Nilsson

Ledamot

Peter Nilsson

Bergs Timber AB (publ)

Mörlunda

Peter Nilsson

Ledamot

Peter Nilsson

Trelleborg AB

Trelleborg

Bert Nordberg

Ledamot

Bert Nordberg

Innovativa Solutions Sweden AB

Malmö

Peter Nordblad

Ledamot

Peter Nordblad

Swedbank AB, Södra Regionen

Roger Nordblad

Ledamot

Roger Nordblad

Sibbhultsverken AB

Sibbhult

Per Nyström

Ledamot

Per Nyström

AR Packaging Group

Lund

Bennie Ohlsson

Ledamot

Bennie Ohlsson

Gota Media AB

Kalmar

Helena Olá

Ledamot

Helena Olá

Ericsson AB

Dan Olofsson

Ledamot

Dan Olofsson

Sigma AB / Danir AB

Malmö

Kim Olsson

Ledamot

Kim Olsson

NSR

Helsingborg

Leif Olsson

Ledamot

Leif Olsson

Liljedahl Bare Wire

Helsingborg

Mats Orup

Ledamot

Mats Orup

RFR Solutions AB

Landskrona

Carolina Palmqvist

Ledamot

Carolina Palmqvist

TicTac Interactive AB

Magnus Persson

Ledamot

Magnus Persson

Fredricsons Trä AB

Arlöv

Per-Gunnar Persson

Ledamot

Per-Gunnar Persson

Karlshamn

Ola Persson

Ledamot

Ola Persson

Svensk Uppdragsutbildning AB

Hässleholm

Joakim Persson

Ledamot

Joakim Persson

Office IT-Partner AB

Växjö

Susanne Petersson

Ledamot

Susanne Petersson

Länsförsäkringar Skåne

Helsingborg

Lennart Pihl

Ledamot

Lennart Pihl

Ellpeco AB

Helsingborg

Camilia Qvisth

Ledamot

Camilia Qvist

EC Konsult AB

Kajsa Rautenberg

Ledamot

Kajsa Rautenberg

Slottsmöllans Fastighets AB

Halmstad

Carina Rydholm

Ledamot

Carina Rydholm

Vimmerby Sparbank

Vimmerby

Johan Röstin

Ledamot

Johan Röstin

Copenhagen Malmö Port

Malmö

Per Samuelsson

Ledamot

Per Samuelsson

Beijer Electronics Group AB

Malmö

Niclas Sassersson

Ledamot

Niclas Sassersson

Nordea region Öresund

Malmö

Anna Schreil

Ledamot

Anna Schreil

The Absolut Company

Jan Secher

Ledamot

Jan Secher

Perstorp Holding AB

Malmö

Katarina Silfversparre

Ledamot

Katarina Silfversparre

Nordic Sugar Arlöv

Arlöv

Katarina Skantze Mansnérus

Ledamot

Katarina Skantze Mansnérus

AB Karlskrona Lampfabrik

Karlskrona

Ingrid Skoog Bengtsson

Ledamot

Ingrid Skoog Bengtsson

Skoogs Åkeri och Logistik AB

Ängelholm

Hedvig Stache

Ledamot

Hedvig Stache

Handelsbanken

Karlskrona

Göran Stille

Ledamot

Göran Stille

Handelsbanken, Regionbanken södra Sverige

Michael Stjernquist

Ledamot

Michael Stjernquist

IKEA AB

Älmhult

Johan Svenningsson

Ledamot

Johan Svenningsson

Uniper

Veine Svensson

Ledamot

Veine Svensson

SEB

David Svensson

Ledamot

David Svensson

Videum AB

Växjö

Max Svensson

Ledamot

Max Svensson

Konferensarrangörerna i Åhus AB

Åhus

Magnus Söderberg

Ledamot

Magnus Söderberg

Netcomp

Karlshamn

Eva Thunholm

Ledamot

Eva Thunholm

Volution Ventilation Group/Fresh AB

Gemla

Eva Täljegård

Ledamot

Eva Täljegård

Heléns Rör AB

Sofie von Homeyer

Ledamot

Sofie von Homeyer

Chefspoolen Sverige AB

Malmö

Bo Waldebjer

Ledamot

Bo Waldebjer

Be-Ge Industri AB

Oskarshamn

Annika Werner Brynéus

Ledamot

Annika Werner Brynéus

SEB

Halmstad & Laholm

Anna Werntoft

Ledamot

Anna Werntoft

Stratiteq Sweden AB

Anders Wiman

Ledamot

Anders Wiman

Saab Barracuda AB

Gamleby

Thomas Wüttke

Ledamot

Thomas Wuttke

Svenska Decosteel Försäljnings AB

Deniz Yildirim

Ledamot

Deniz Yildirim

tretton37 AB

Christian Ziese

Ledamot

Christian Ziese

Ängelholms Flygplats AB

Ängelholm

Fredrik Åberg

Ordf regionstyrelsen

Fredrik Åberg

DnB

Malmö

Christer Ågren

Ledamot

Christer Ågren

Electrolux Laundry Systems Sweden AB

Ljungby

Louise Östlund

Ledamot

Louise Östlund

Kalmar Science Park

Kalmar