Förtroendevalda

Medlemsföretagen är Handelskammarens uppdragsgivare och sätter agendan för verksamheten.

På Årsmötet utser medlemsföretagen ledamöterna i Fullmäktige, det organ som fattar beslut om verksamhetens inriktning. Medlemmarna väljer då också en styrelse. Denna rapporterar till Fullmäktige och ansvarar för löpande verksamhet. Handelskammarens fullmäktigeledamöter träffas i samband med Årsmötet på våren och Höstmötet i slutet av året. Däremellan sker kommunikationen främst digitalt.

Samtliga handlingar till fullmäktigesammanträdet den 2 juni 2022.

 

Ledamöter

Florim Albborn

Ledamot

Florim Albborn

Tarkett AB

Ronneby

Björn Alvengrip

Ledamot

Björn Alvengrip

Hallands Hamnar AB

Halmstad

Johan Andersson

Ledamot

Johan Andersson

Mellby Gård AB

Malmö

Stefan Andersson

Ledamot

Stefan Andersson

BrA Invest

Åstorp

Ann-Sofi Aru

Ledamot

Ann-Sofi Aru

Competensum Skåne Nordväst AB

Helsingborg

Magnus Axelsson

Ledamot

Magnus Axelsson

Lackeby Products AB

Kalmar

Bo Bengtsson

Ledamot

Bo Bengtsson

Sparbanken Skåne

Lund

Stephan Bengtsson

Ledamot

Stephan Bengtsson

Karida AB

Mörrum

Hans Berggren

Ledamot

Hans Berggren

Lyckeby Culinar AB

Fjälkinge

Per Bertland

Ledamot

Per Bertland

5B i Malmö AB

Limhamn

Alexander Blad

Ledamot

Alexander Blad

Amo Kraftkabel AB

Alstermo

Anna Blom

Ledamot

Anna Blom

Kalmar

Gunnila Blomberg

Ledamot

Gunnila Blomberg

Eleiko Group AB

Halmstad

Sophie Blomqvist

Ledamot

Sophie Blomqvist

Michano Business Center AB

Karlskrona

Susanne Bäsk

Ledamot

Susanne Bäsk

Länsförsäkringar Skåne

Malmö

Monika Christensson

Ledamot

Monika Christensson

IXX IT-Partner AB

Ängelholm

Carl-Henrik Dahlqvist

Ledamot

Carl-Henrik Dahlqvist

AB Kristianstads Golfbana

Åhus

Nils-Erik Danielsson

Ledamot

Nils-Erik Danielsson

NE Growth AB

Malmö

Anders Dellson

Ledamot

Anders Dellson

Softvision Ventures AB

Lund

Maria Ericsson

Ledamot

Maria Ericsson

Kontek Lön AB

Ljungby

Nils Ericsson

Ledamot

Nils Eriksson

Alvesta Galvaniseringsverkstad AB

Alvesta

Tom Erixon

Ledamot

Tom Erixon

Alfa Laval Group AB

Lund

Anders Fagerdahl

Ledamot

Anders Fagerdahl

Handelsbanken, Regionbanken Sydöstra Sverige

Malmö

Andreas Falk

Ledamot

Andreas Falk

Konecranes Lifttrucks AB

Markaryd

Charlotta Falvin

Ledamot

Charlotta Falvin

Fasiro AB

Genarp

Carolina Ericson

Ledamot

Carolina Faxe

TicTac Interactive AB

Malmö

Boine Gepertz

Ledamot

Boine Gepertz

Gota Media AB

Kalmar

Anette Grönroos

Ledamot

Anette Grönroos

BTJ Sverige AB

Lund

Torbjörn Gustafsson

Ledamot

Torbjörn Gustafsson

Micropower Group AB

Växjö

Hanna Hageberg Hammar

Ledamot

Hanna Hageberg Hammar

TePe Munhygienprodukter

Malmö

Jonathan Haglund

Ledamot

Jonathan Haglund

Kongamek AB

Tingsryd

Ulrika Hallengren

Ledamot

Ulrika Hallengren

Wihlborgs Fastigheter AB

Malmö

Henrietta Hansson

Ledamot

Henrietta Hansson

Sparbanken Syd

Ystad

Nicolas Hassbjer

Ledamot

Nicolas Hassbjer

Tequity AB

Helsingborg

Björn Hauber

Ledamot

Björn Hauber

Ballingslöv International AB

Malmö

Jonna Hermansson

Ledamot

Jonna Hermansson

Norje Smidesfabrik AB

Sölvesborg

Henrik Hjalmarsson

Ledamot

Henrik Hjalmarsson

Inwido AB

Malmö

Håkan Hjalmarsson

Ledamot

Håkan Hjalmarsson

Be-Ge Seating AB

Oskarshamn

Anders Holm

Ledamot

Anders Holm

Aqilles Invest AB

Malmö

Ola Hugoson

Ledamot

Ola Hugoson

Polykemi AB

Ystad

Stefan Hörberg

Ledamot

Stefan Hörberg

HP Tronic AB

Ljungby

Alexander Jansson

Ledamot

Alexander Jansson

Bjäre Kraft

Båstad

Mats Johansson

Ledamot

Mats Johansson

Orbit One AB

Ronneby

Roland Johansson

Ledamot

Roland Johansson

Börjes Logistik & Spedition AB

Nybro

Tobias Johansson

Ledamot

Tobias Johansson

Rottne Industri AB

Rottne

Thomas Johansson

Ledamot

Thomas Johansson

Norden Machinery AB

Kalmar

Petter Johnsson

Ledamot

Petter Johnsson

Alde International System AB

Färlöv

Niclas Jonasson

Ledamot

Niclas Jonasson

Getinge Sterilization AB

Getinge

Pernilla Jonsson

Ledamot

Pernilla Jonsson

IKEA Älmhult AB

Älmhult

Ingrid Jönsson

Ledamot

Ingrid Jönsson

Next Step AB

Hörby

Mari Kadowaki

Ledamot

Mari Kadowaki

Saft AB

Oskarshamn

Susanne Kallur

Ledamot

Susanne Kallur

Ekologigruppen Ekoplan AB

Lund

Anna Karlsson

Ledamot

Anna Karlsson

Kalmar Energi Elnät AB

Kalmar

Anna Kleine

Ledamot

Anna Kleine

Orango AB

Malmö

Jonas Knutsson

Ledamot

Jonas Knutsson

Kreativum

Karlshamn

Sven Kristensson

Vice ordförande

Sven Kristensson

Nederman Holding AB

Helsingborg

Petra Krüger

Ledamot

Petra Krüger

NCC Property Development AB

Malmö

Pernilla Kulleborn

Ledamot

Pernilla Kulleborn

AB Kulleborn & Stenström

Ullared

Carl-Axel Kullman

Ledamot

Carl-Axel Kullman

Carl-Axel Kullman Konsult AB

Kalmar

Thomas Larsson

Ledamot

Thomas Larsson

Scandinox AB

Halmstad

Niklas Larsson

Ledamot

Niklas Larsson

Länsförsäkringar Göinge-Kristianstad

Kristianstad

Leif Lindau

Ledamot

Leif Lindau

Navigator Communications KB

Malmö

Kerstin Lindell

Ordförande

Kerstin Lindell

Bona AB

Malmö

Jenny Lindén Urnes

Ledamot

Jenny Lindén Urnes

Lindéngruppen AB

Höganäs

Anna Lindqvist

Ledamot

Anna Lindqvist

Mieåns Stenbro AB

Karlshamn

Charlotte Ljung

Ledamot

Charlotte Ljung

Dux Nordic AB

Malmö

Pamela Lundin

Ledamot

Pamela Lundin

Enercon GmbH

Malmö

Zia Lyckvall

Ledamot

Zia Lyckvall

Ljungby Maskin AB

Ljungby

Helena Lönegård

Ledamot

Helena Lönegård

SAAB Kockums AB

Karlskrona

Johan Magnusson

Ledamot

Johan Magnusson

Kährs Holding AB

Malmö

Sara Malmberg

Ledamot

Sara Malmberg

MalmbergGruppen AB

Åhus

Stephan Müchler

Ledamot

Stephan Müchler

Sydsvenska Industri- och Handelskammaren

Malmö

Per-Olof Nilsson

Ledamot

Per-Olof Nilsson

GN Transport i Halmstad AB

Halmstad

Peter Nilsson

Ledamot

Peter Nilsson

Trelleborg AB

Trelleborg

Göran Nilsson

Ledamot

Göran Nilsson

Ingka Services AB

Malmö

Christopher Norbye

Ledamot

Christopher Norbye

Beijer Ref AB

Malmö

Peter Nordblad

Ledamot

Peter Nordblad

Swedbank AB, Södra Regionen

Malmö

Jaana Nykänen

Ledamot

Jaana Nykänen

Divine Robot AB

Malmö

Helena Olá

Ledamot

Helena Olá

Ericsson AB

Karlskrona

Dan Olofsson

Ledamot

Dan Olofsson

Sigma AB / Danir AB

Malmö

Leif Olsson

Ledamot

Leif Olsson

LonCon AB

Höllviken

Ola Persson

Ledamot

Ola Persson

Presto Brandsäkerhet AB

Hässleholm

Magnus Persson

Ledamot

Magnus Persson

Andsjö Fastighets AB

Arlöv

Lennart Pihl

Ledamot

Lennart Pihl

Ellpeco AB

Helsingborg

Thomas Pålsson

Ledamot

Thomas Pålsson

Aspekta AB

Malmö

Camilia Qvisth

Ledamot

Camilia Qvist

EC Konsult AB

Karlshamn

Kajsa Rautenberg

Ledamot

Kajsa Rautenberg

Slottsmöllans Fastighets AB

Halmstad

Ola Ringdahl

Ledamot

Ola Ringdahl

Lindab Group

Båstad

Per Samuelsson

Ledamot

Per Samuelsson

TurE Consulting AB

Lund

Marie Sandin

Ledamot

Marie Sandin

AB Tetra Pak

Lund

Roger Sandström

Ledamot

Roger Sandström

Xylem Water Solutions Manufacturing AB

Emmaboda

Niclas Sassersson

Ledamot

Niclas Sassersson

Nordea region Öresund

Malmö

Anna Schreil

Ledamot

Anna Schreil

The Absolut Company

Åhus

Thomas Schüller

Ledamot

Thomas Schüller

HAKI AB

Sibbhult

Jan Secher

Ledamot

Jan Secher

Perstorp Holding AB

Malmö

Hanna Sjöberg

Ledamot

Hanna Sjöberg

Alufluor AB

Helsingborg

Ingrid Skoog Bengtsson

Ledamot

Ingrid Skoog Bengtsson

Skoogs Åkeri och Logistik AB

Ängelholm

Johan Svenningsson

Ledamot

Johan Svenningsson

Uniper

Malmö

Veine Svensson

Ledamot

Veine Svensson

SEB

Malmö

Sofia Svensson

Ledamot

Sofia Svensson

Hövding Sverige AB

Malmö

Magnus Söderberg

Ledamot

Magnus Söderberg

Nordlo Sydost

Karlshamn

Daniel Tell

Ledamot

Daniel Tell

Lammhults Design Group AB

Lammhult

Henrik Thorbjörnsson

Ledamot

Henrik Thorbjörnsson

Toms Sverige AB

Halmstad

Pär Tornemo

Ledamot

Pär Tornemo

Yaskawa Nordic AB

Torsås

Eva Täljegård

Ledamot

Eva Täljegård

Heléns Rör AB

Halmstad

Mikael Vessin

Ledamot

Mikael Vessin

Volvo Car Corporation

Olofström

Kristina Wachtmeister

Ledamot

Kristina Wachtmeister

Wanås Restaurant Hotel

Knislinge

Christer Wahlquist

Ledamot

Christer Wahlquist

Nolato AB

Torekov

Karolina Wallin Brorsson

Ledamot

Karolina Wallin Brorsson

ProToSell AB

Ängelholm

Richard Wegele

Ledamot

Richard Wegele

Ateljé Lyktan AB

Åhus

Christian Ziese

Ledamot

Christian Ziese

Liaison Marketing AB

Vejbystrand

Fredrik Åberg

Ledamot

Fredrik Åberg

Företagsfabriken i Kronoberg

Växjö

Louise Östlund

Ledamot

Louise Östlund

Kalmar Science Park

Kalmar