Så kan hållbar finansiering stärka ett företags omställningsarbete – i ljuset av Omnibus

Bilden visar en spargris samt texten: Hållbar utlåning
Datum / Tid


Plats

Handelskammaren, Ångbåtsbron 1, våning 7, Malmö

Pris

Kostnadsfritt för medlemsföretag i Handelskammaren.
1 050 kr/pers för icke-medlemmar.

Moms tillkommer. Anmälan är bindande, men platsen kan överlåtas.

Sista anmälningsdag är den 5 maj.

Kaffe och smörgås serveras från kl 07:45!

Dra nytta av ESG-rapporteringen för hållbara lån!

EU:s Gröna giv har satt fokus på kapitalflöden till mer hållbara företag och övergången till hållbarare affärsmodeller men Omnibus förutspås mycket ställas på ände. Hållbara lån spås dock fortsätta växa då det ses som ett effektivt sätt att koppla ihop företags strategiska ESG-prioriteringar med finansieringssidan.

Varmt välkommen till ett frukostseminarium där vi fördjupar oss i nyttan med hållbar utlåning, hur bolag gentemot banken kan dra nytta av ESG-rapportering och hur detta kan skapa mervärde samt vad Omnibus innebär i sammanhanget.

Under seminariet kommer vi få träffa Karin Björk, senior ESG-specialist från Swedbank som berättar om hur de arbetar för att stötta kunder samt Marie Persson, VD på Volito Fastigheter, som delar sina erfarenheter av att använda hållbarhetslänkade lån och vilka resultat detta har genererat.

Under seminariet kommer vi att diskutera:

  • Gröna, sociala och hållbarhetslänkade lån och när de är aktuella
  • Kopplingen mellan hållbar utlåning och ESG-rapportering inklusive CSRD, EU-taxonomin och CSDDD
  • Hur ESG integreras i Swedbanks kreditgivning framåt
  • Praktiska exempel på värdeskapande genom hållbar finansiering
  • Marknadstrender och framtiden för hållbar utlåning

Varmt välkomna!

0