Datum / Tid
Online
Livesänt via zoom
Pris
Kostnadsfritt evenemang för alla!
Sista anmälningsdag kl 12.00 den 14 april.
EU:s kommande Circular Economy Act (förväntas antas 2026) syftar till att accelerera den cirkulära omställningen genom att skapa en inre marknad för sekundära råvaror, stärka konkurrenskraften och öka tillgången på högkvalitativa återvunna material. Samtidigt skärps kraven inom ekodesign, avfall och producentansvar — bland annat genom nya regler om reparerbarhet, livslängd och cirkulära produktflöden inom elektronik, textil, batterier och flera andra prioriterade kategorier.
För företag innebär detta både ett ansvar och en unik affärsmöjlighet: att utveckla lönsamma erbjudanden baserade på återbruk, reparation och återtillverkning.
Webbinariet ger insikter om hur EU:s nya lagstiftning påverkar ditt företag samt lyfter konkreta exempel på strategier och affärsmodeller som fungerar i praktiken.
Vi får också lyssna på Valentina Falconi från Inrego – ett oberoende företag som sedan 1995 arbetar med återbruk och återtillverkning av cirkulär IT. Bolagets fokus är att förlänga livslängden på IT‑produkter genom skalbara cirkulära flöden och tjänster. År 2025 uppgick Inregos omsättning till mer än 500 MSEK.
Varmt Välkomna!
Föreläsare

Emma har 20 års erfarenhet av att arbeta praktiskt med den cirkulära omställningen. Hennes erfarenhet är bred och omfattar allt från kampanjarbete och politik till cirkulär affärsutveckling och strategisk planering. På RISE arbetar Emma som projektledare för projekt som driver fram nya lösningar inom återbruk, återtillverkning och återvinning inom sektorer som textil, möbler och tillverkning.

Hanna Lindén arbetar som senior forskare och projektledare på RISE Research Institutes of Sweden i frågor kopplat till cirkulär ekonomi, återtillverkning och livscykelfrågor. Hon har 15 års erfarenhet inom området som expert, forskare och projektledare, bland inom fordons- och möbelindustrin men också med tillverkande företag brett. Hanna doktorerade på Chalmers inom life cycle management och har en utbildningsbakgrund inom hållbart företagande.