Förtroendevalda

Medlemsföretagen är Handelskammarens uppdragsgivare och sätter agendan för verksamheten.

På Årsmötet utser medlemsföretagen ledamöterna i Fullmäktige, det organ som fattar beslut om verksamhetens inriktning. Medlemmarna väljer då också en styrelse. Denna rapporterar till Fullmäktige och ansvarar för löpande verksamhet. Handelskammarens fullmäktigeledamöter träffas i samband med Årsmötet på våren och Höstmötet i slutet av året. Däremellan sker kommunikationen främst digitalt.

 

 

Ledamöter

Björn Alvengrip

Ledamot

Björn Alvengrip

Hallands Hamnar AB

Halmstad

Stefan Andersson

Ledamot

Stefan Andersson

BrA Invest

Åstorp

Johan Andersson

Ledamot

Johan Andersson

Mellby Gård AB

Malmö

Ann-Sofi Aru

Ledamot

Ann-Sofi Aru

Competensum Skåne Nordväst AB

Helsingborg

Jerry Bengtson

Ledamot

Jerry Bengtson

AB Tetra Pak

Lund

Bo Bengtsson

Ledamot

Bo Bengtsson

Sparbanken Skåne

Lund

Stephan Bengtsson

Ledamot

Stephan Bengtsson

Safeman AB

Olofström

Hans Berggren

Ledamot

Hans Berggren

Lyckeby Culinar AB

Fjälkinge

Per Bertland

Ledamot

Per Bertland

Beijer Ref AB

Malmö

Anna Blom

Ledamot

Anna Blom

Länsförsäkringar Kalmar Län

Kalmar

Gunnila Blomberg

Ledamot

Gunnila Blomberg

Eleiko Group AB

Halmstad

Susanne Petersson

Ledamot

Susanne Bäsk

Länsförsäkringar Skåne

Helsingborg

Monika Christensson

Ledamot

Monika Christensson

IXX IT-Partner AB

Ängelholm

Nils-Erik Danielsson

Ledamot

Nils-Erik Danielsson

NE Growth AB

Malmö

Joel Eklund

Ledamot

Joel Eklund

TePe Munhygienprodukter AB

Malmö

Peter Enckell

Ledamot

Peter Enckell

Unga Fakta AB

Karlshamn

Carolina Ericson

Ledamot

Carolina Ericson

TicTac Interactive AB

Malmö

Håkan Eriksson

Ledamot

Håkan Eriksson

Bjäre Kraft

Båstad

Nils Ericsson

Ledamot

Nils Eriksson

Alvesta Galvaniseringsverkstad AB

Alvesta

Tom Erixon

Ledamot

Tom Erixon

Alfa Laval Group AB

Lund

Anders Fagerdahl

Ledamot

Anders Fagerdahl

Handelsbanken, Regionbanken Sydöstra Sverige

Malmö

Charlotta Falvin

Ledamot

Charlotta Falvin

Fasiro AB

Genarp

Henric Fransson

Ledamot

Henric Fransson

Ballingslöv AB

Ballingslöv

Mikael Fryklund

Ledamot

Mikael Fryklund

Hexpol AB

Malmö

Anette Grönroos

Ledamot

Anette Grönroos

BTJ Sverige AB

Lund

Ulrika Hallengren

Ledamot

Ulrika Hallengren

Wihlborgs Fastigheter AB

Malmö

Nicolas Hassbjer

Ordförande

Nicolas Hassbjer

Tequity AB

Helsingborg

Björn Hauber

Ledamot

Björn Hauber

Mercedes-Benz Sverige AB

Malmö

Jonna Hermansson

Ledamot

Jonna Hermansson

Norje Smidesfabrik AB

Sölvesborg

Anders Holm

Ledamot

Anders Holm

Aqilles Invest AB

Malmö

Ola Hugoson

Ledamot

Ola Hugoson

Polykemi AB

Ystad

Jan Höjman

Ledamot

Jan Höjman

Tailor Store Sweden AB

Helsingborg

Stefan Hörberg

Ledamot

Stefan Hörberg

HP Tronic AB

Ljungby

Louisa Jirsell

Ledamot

Louisa Jirsell

Sappy AB

Åhus

Mats Johansson

Ledamot

Mats Johansson

Orbit One AB

Ronneby

Roland Johansson

Ledamot

Roland Johansson

Börjes Logistik & Spedition AB

Nybro

Pernilla Jonsson

Ledamot

Pernilla Jonsson

IKEA Älmhult AB

Älmhult

Ingrid Jönsson

Ledamot

Ingrid Jönsson

Next Step AB

Hörby

Mari Kadowaki

Ledamot

Mari Kadowaki

Saft AB

Oskarshamn

Susanne Kallur

Ledamot

Susanne Kallur

Sparbanken Syd

Ystad

Jonas Kihlberg

Ledamot

Jonas Kihlberg

Vinci Energies Nordic AB

Göteborg

Anna Kleine

Ledamot

Anna Kleine

HiQ Skåne AB

Malmö

Sven Kristensson

Ledamot

Sven Kristensson

Nederman Holding AB

Helsingborg

Petra Krüger

Ledamot

Petra Krüger

Skanska Sverige AB

Malmö

Pernilla Kulleborn

Ledamot

Pernilla Kulleborn

AB Kulleborn & Stenström

Ullared

Carl-Axel Kullman

Ledamot

Carl-Axel Kullman

Carl-Axel Kullman Konsult AB

Kalmar

Niklas Larsson

Ledamot

Niklas Larsson

Länsförsäkringar Göinge-Kristianstad

Kristianstad

Thomas Larsson

Ledamot

Thomas Larsson

Scandinox AB

Halmstad

Håkan Lennartsson

Ledamot

Håkan Lennartsson

Enertech AB

Ljungby

Leif Lindau

Ledamot

Leif Lindau

Navigator Communications KB

Malmö

Kerstin Lindell

Vice Ordförande

Kerstin Lindell

Bona AB

Malmö

Jenny Lindén Urnes

Ledamot

Jenny Lindén Urnes

Lindéngruppen AB

Höganäs

Anna Lindqvist

Ledamot

Anna Lindqvist

AB Sven Jeppsson

Karlshamn

Charlotte Ljung

Ledamot

Charlotte Ljung

Dux Nordic AB

Malmö

Charlotte Lorentz Hjorth

Ledamot

Charlotte Lorentz Hjorth

Krinova Incubator & Science Park

Kristianstad

Pamela Lundin

Ledamot

Pamela Lundin

Enercon GmbH

Malmö

Sara Malmberg

Ledamot

Sara Malmberg

MalmbergGruppen AB

Åhus

Stephan Müchler

Ledamot

Stephan Müchler

Sydsvenska Industri- och Handelskammaren

Malmö

Per-Olof Nilsson

Ledamot

Per-Olof Nilsson

GN Transport i Halmstad AB

Halmstad

Peter Nilsson

Ledamot

Peter Nilsson

Bergs Timber AB (publ)

Mörlunda

Peter Nilsson

Ledamot

Peter Nilsson

Trelleborg AB

Trelleborg

Bert Nordberg

Ledamot

Bert Nordberg

Innovativa Solutions Sweden AB

Malmö

Peter Nordblad

Ledamot

Peter Nordblad

Swedbank AB, Södra Regionen

Malmö

Jaana Nykänen

Ledamot

Jaana Nykänen

Divine Robot AB

Malmö

Bennie Ohlsson

Ledamot

Bennie Ohlsson

Gota Media AB

Kalmar

Helena Olá

Ledamot

Helena Olá

Ericsson AB

Karlskrona

Dan Olofsson

Ledamot

Dan Olofsson

Sigma AB / Danir AB

Malmö

Kim Olsson

Ledamot

Kim Olsson

NSR

Helsingborg

Leif Olsson

Ledamot

Leif Olsson

LonCon AB

Höllviken

Mats Orup

Ledamot

Mats Orup

RFR Solutions AB

Landskrona

Magnus Persson

Ledamot

Magnus Persson

Fredricsons Trä AB

Arlöv

Christer Persson

Ledamot

Christer Persson

Malmö

Per-Gunnar Persson

Ledamot

Per-Gunnar Persson

Bofood AB

Karlshamn

Johanna Persson

Ledamot

Johanna Persson

Berendsen Textil Service AB

Malmö

Ola Persson

Ledamot

Ola Persson

Svensk Uppdragsutbildning AB

Hässleholm

Joakim Persson

Ledamot

Joakim Persson

Office IT-Partner AB

Växjö

Dan Pettersson

Ledamot

Dan Pettersson

Kalmar Innovation Center

Ljungby

Lennart Pihl

Ledamot

Lennart Pihl

Ellpeco AB

Helsingborg

Thomas Pålsson

Ledamot

Thomas Pålsson

Aspekta AB

Malmö

Camilia Qvisth

Ledamot

Camilia Qvist

EC Konsult AB

Karlshamn

Kajsa Rautenberg

Ledamot

Kajsa Rautenberg

Slottsmöllans Fastighets AB

Halmstad

Ola Ringdahl

Ledamot

Ola Ringdahl

Lindab Group

Båstad

Carina Rydholm

Ledamot

Carina Rydholm

Vimmerby Sparbank

Vimmerby

Johan Röstin

Ledamot

Johan Röstin

ForSea AB

Helsingborg

Per Samuelsson

Ledamot

Per Samuelsson

Beijer Electronics Group AB

Malmö

Roger Sandström

Ledamot

Roger Sandström

Xylem Water Solutions Manufacturing AB

Emmaboda

Niclas Sassersson

Ledamot

Niclas Sassersson

Nordea region Öresund

Malmö

Anna Schreil

Ledamot

Anna Schreil

The Absolut Company

Åhus

Thomas Schüller

Ledamot

Thomas Schüller

HAKI AB

Sibbhult

Jan Secher

Ledamot

Jan Secher

Perstorp Holding AB

Malmö

Katarina Silfversparre

Ledamot

Katarina Silfversparre

Skånemejerier

Malmö

Katarina Skantze Mansnérus

Ledamot

Katarina Skantze Mansnérus

AB Karlskrona Lampfabrik

Karlskrona

Ingrid Skoog Bengtsson

Ledamot

Ingrid Skoog Bengtsson

Skoogs Åkeri och Logistik AB

Ängelholm

Hedvig Stache

Ledamot

Hedvig Stache

Handelsbanken

Karlskrona

Michael Stjernquist

Ledamot

Michael Stjernquist

IKEA AB

Älmhult

Johan Svenningsson

Ledamot

Johan Svenningsson

Uniper

Malmö

Veine Svensson

Ledamot

Veine Svensson

SEB

Malmö

David Svensson

Ledamot

David Svensson

Videum AB

Växjö

Sofia Svensson

Ledamot

Sofia Svensson

Lammhults Design Group

Lammhult

Max Svensson

Ledamot

Max Svensson

Konferensarrangörerna i Åhus AB

Åhus

Magnus Söderberg

Ledamot

Magnus Söderberg

Netcomp

Karlshamn

Henrik Thorbjörnsson

Ledamot

Henrik Thorbjörnsson

Toms Sverige AB

Halmstad

Eva Thunholm

Ledamot

Eva Thunholm

Volution Ventilation Group/Fresh AB

Gemla

Pär Tornemo

Ledamot

Pär Tornemo

Yaskawa Nordic AB

Torsås

Eva Täljegård

Ledamot

Eva Täljegård

Heléns Rör AB

Halmstad

Mikael Vessin

Ledamot

Mikael Vessin

Volvo Car Corporation

Olofström

Sofie von Homeyer

Ledamot

Sofie von Homeyer

Chefspoolen Sverige AB

Malmö

Kristina Wachtmeister

Ledamot

Kristina Wachtmeister

Wanås Restaurant Hotel

Knislinge

Bo Waldebjer

Ledamot

Bo Waldebjer

Be-Ge Seating AB

Oskarshamn

Karolina Wallin Brorsson

Ledamot

Karolina Wallin Brorsson

ProToSell AB

Ängelholm

Thomas Wüttke

Ledamot

Thomas Wuttke

Svenska Decosteel Försäljnings AB

Hyltebruk

Deniz Yildirim

Ledamot

Deniz Yildirim

tretton37 AB

Lund

Christian Ziese

Ledamot

Christian Ziese

Ängelholms Flygplats AB

Ängelholm

Fredrik Åberg

Ledamot

Fredrik Åberg

DnB

Malmö

Christer Ågren

Ledamot

Christer Ågren

Electrolux Professional AB

Ljungby

Louise Östlund

Ledamot

Louise Östlund

Kalmar Science Park

Kalmar